Reklama

wtorek, 3 czerwca 2014

Solarny wymiar architektury – Schüco BIPV

Systemy fotowoltaiczne Schuco
Energia słoneczna to obiecujące źródło energii odnawialnej. Systemy Schüco otwierają nowe horyzonty planowania nowoczesnych i zrównoważonych powłok, które pozwalają pozyskiwać darmową energię, a przy tym oddają indywidualny zamysł architektoniczny.

W nowoczesnych budynkach stosuje się nie tylko technologie energooszczędne, ale także materiały przyjazne dla środowiska i systemy pozwalające na pozyskiwanie części energii potrzebnej do zasilania instalacji grzewczych lub oświetleniowych. Na popularności zyskują szczególnie systemy fotowoltaiczne. Często jednak ich wykorzystanie bywa okupione ograniczeniami w planowaniu zewnętrznego wyglądu elewacji. Dzięki rozwiązaniom Schüco BIPV architektura nie jest ograniczana specyficznymi wymaganiami montażowymi, jakie stawiają standardowe instalacje.

Nie tylko na dachu
Systemowe rozwiązania Schüco BIPV pozwalają na integrację instalacji fotowoltaicznej z powłoką budynku. W procesie planowania powłoki moduły mogą być traktowane jak standardowe wypełnienia konstrukcji okiennych i fasadowych. Rozwiązania Schüco BIPV są w kompatybilne z fasadami wentylowanymi i niewentylowanymi, oknami, przeszklonymi przekryciami dachowymi, elementami ochrony przeciwsłonecznej i zadaszeniami elewacyjnymi realizowanymi w systemach Schüco. Dzięki temu powłoka budynku zyskuje harmonijny wygląd. W modułach wykorzystano laminowane szkło bezpieczne, co podnosi ich funkcjonalność i chroni ogniwa fotowoltaiczne z obu stron przed czynnikami zewnętrznymi. W celu podniesienia bezpieczeństwa tafla stosowana od wewnątrz może być wykonana ze szkła laminowanego VSG. Moduły posiadają odporną na wodę, szczelną konstrukcję, dlatego znajdują zastosowanie nie tylko w konstrukcjach wentylowanych fasad, lecz także jako element podwójnych lub potrójnych zestawów szybowych stosowanych w termoizolowanych fasadach niewentylowanych wystawionych na ekstremalne warunki pogodowe.

Indywidualny akcent architektoniczny
Moduły fotowoltaiczne Schüco mogą być dopasowywane do indywidualnego zamysłu architekta pod względem struktury, wymiarów, formatu i koloru. Dostępne są dwa warianty modułów z ogniwami monokrystalicznymi i jeden z ogniwami polikrystalicznymi. W wersji standardowej można wybrać kolorystykę czarną lub niebieską. Ponadto istnieje możliwość doboru liczby i położenia ogniw w poszczególnych modułach. W zależności od funkcji i miejsca zastosowania moduły mogą posiadać różne stopnie przezierności – od 30 do 90 procent. Dzięki warstwie antyrefleksyjnej komórki krystaliczne są prawie niewidoczne, a moduły zyskują jednolity wygląd. Systemy fotowoltaiczne Schüco są „skrojone na miarę”, gdyż oferują szeroką paletę wymiarów modułów, od 300x200mm do 5000x2200 mm, a także są dostępne w kształtach specjalnych. Wszystkie moduły Schüco BIPV systemu posiadają certyfikaty IEC i dziesiecioletenią gwarancję uzysku solarnego, co potwierdza bezpieczeństwo ich stosowania.

Źródło: Schüco
Foto: Schüco