Reklama

środa, 13 sierpnia 2014

Idealny pokój do nauki – dobrze doświetlony i pełen świeżego powietrza

Okno dachowe Velux w pokoju dziecka
Dostęp do dziennego światła i świeżego powietrza ma wpływ na koncentrację i efektywność uczenia się. Istotna jest także odpowiednia izolacja akustyczna i dobrze dobrana kolorystyka. Jak stworzyć optymalne wnętrze do nauki i rozwoju dziecka? Doradza ekspert VELUX...

Gdzie urządzić pokój ucznia?
Pokój do nauki powinien być wielofunkcyjny. Jeśli rozkład mieszkania nie pozwala na przeznaczenie danego pomieszczenia dla dziecka, trzeba zaadaptować dostępną przestrzeń do potrzeb małego lokatora. Taką szansę stwarza np. poddasze. W mieszkaniach jednokondygnacyjnych pokój ucznia najlepiej ulokować z dala od pokoju dziennego i kuchni. Wówczas zapewnimy dziecku intymność i ochronimy je od gwaru codziennego życia.

Światło dzienne i świeże powietrze są najważniejsze
Okna to podstawowe wyposażenie wnętrza przyjaznego dziecku. Ich rozmiar, rozmieszczenie i kształt przekładają się na zdrowie oraz rozwój ucznia. Światło słoneczne dostarcza organizmowi witaminy D. Złe oświetlenie może prowadzić do problemów ze wzrokiem. Światło dzienne wpływa ponadto na efektywność uczenia się. Jak pokazują badania*, uczniowie w klasach z większymi oknami mieli nawet o ponad 15 procent lepsze wyniki z testów, niż ci przebywający w pomieszczeniach gorzej doświetlonych. Bardzo ważna jest również naturalna wentylacja wnętrz. Regularne wietrzenie pomieszczenia do nauki pomaga minimalizować ryzyko wystąpienia alergii u dziecka. Świeże powietrze poprawia koncentrację oraz pozytywnie wpływa na zdolności poznawcze.

- W nowoczesnych oknach mamy zamontowane odpowiednie klapy wentylacyjne, które gwarantują dopływ świeżego powietrza. Jednak niezależnie od tego powinniśmy pamiętać o regularnym wietrzeniu pokoju. Dla uzyskania właściwej jakości powietrza w pomieszczeniu wystarczy je przewietrzyć dwa, cztery razy dziennie – doradza Monika Kupska-Kupis, architekt VELUX.

Hałas dobiegający z zewnątrz może wybudzić ze snu oraz rozpraszać w czasie nauki. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by natężenie hałasu w nocy nie przekraczało 35dB, czyli odpowiadało cichej muzyce. Rozwiązaniami redukującymi hałas dysponują producenci okien. Przykładowo pakiet wyciszający deszcz w oknach dachowych VELUX pozwala zmniejszyć jego odgłosy o 7 dB.

Pokój dziecka na poddaszu – postaw na górne otwieranie okna
W pokojach na poddaszu najlepiej sprawdzają się okna dachowe. Wpuszczają one do dwóch razy więcej światła słonecznego niż standardowe okna pionowe. Nie bez znaczenia jest także sposób ich otwierania.

- Do pokoju dziecięcego polecane są modele z systemem górnego otwierania. Małe dzieci nie są w stanie sięgnąć do zamontowanego wysoko uchwytu i otworzyć okna bez pomocy rodziców – tłumaczy Monika Kupska-Kupis.

Warto wiedzieć, że dostępne są okna z laminowaną wewnętrzną szybą . Nie uszkodzi jej np. piłka, gdy podczas przerwy w nauce rozegrany zostanie mecz.

Przytulne wnętrze
Pokój dziecka powinien odzwierciedlać jego zainteresowania, a także rozwijać jego kreatywność. Dzieci często fascynują się postaciami z bajek czy filmów. Ciekawą ozdobą mogą być np. rolety zaciemniające VELUX z ulubionym bohaterem.

Dobierając meble do pokoju nauki, należy kierować się nie tylko wzornictwem i kolorystyką, ale także funkcjonalnością. Stół lub biurko przeznaczone do pracy powinny mieć blat o szerokości minimum 120cm. Dzięki temu uczeń pomieści na nim niezbędne rzeczy. Dobrą inwestycją jest zakup sprzętów, pozwalających na regulację wysokości. Dzięki temu meble będą „rosnąć” wraz z ich użytkownikiem.

Urządzając przestrzeń dla dziecka warto zrobić wszystko, aby pociech czułą się tam bezpiecznie i komfortowo. Jasne i pełne świeżego powietrza wnętrze sprawi, że dzieci chętniej zasiądą do odrabiania lekcji.

*L. Heschong, Daylighting and Human Performance, ASHRAE Journal, vo. 44, no. 6, pp. 65-67, 2002.

Źródło: Velux
Foto: Velux