Reklama

wtorek, 26 sierpnia 2014

Jak lekko otwierać duże drzwi tarasowe?

Okucia do drzwi tarasowych przesuwnych Roto Patio
Wielkogabarytowe drzwi tarasowe nadają budynkom lekkości i dobrze doświetlają pomieszczenia. Są jednak również bardzo ciężkie. Wybierając takie rozwiązanie dobrze wiedzieć, jaki typ otwierania wybrać, aby skrzydło o masie nawet 400kg otwierało się równie lekko, jak w niedużym oknie.

Chociaż trudno w to uwierzyć, 1m.kw standardowej szyby może ważyć 20kg. Przeszklenia o wyższych parametrach (energooszczędne, dźwiękoszczelne) mają jeszcze większą masę. Do tego dochodzą spore rozmiary okucia i profil. Są jednak okucia, które pozwalają na lekkie i wygodne otwieranie ciężkich skrzydeł. W systemach przesuwnych zamiast zawiasów zamontowane są wózki i szyny jezdne, po których porusza się skrzydło. Te właśnie elementy sprawiają, że nawet najcięższe drzwi tarasowe każdy jest w stanie otworzyć i zamknąć bez wysiłku.

Waga lekka
Do okien i drzwi tarasowych drewnianych i PVC, których skrzydło ma wysokość nieprzekraczającą 2,35m i waży poniżej 160kg, dobrym rozwiązaniem będą odstawno-przesuwne okucia Roto Patio PS. W systemie tym, podczas otwierania skrzydło nie jest uchylane, ale równolegle odstawiane na całym obwodzie od ościeżnicy na odległość 125mm i przesuwane na bok. Wózki ze zintegrowanym amortyzatorem poruszają masywne skrzydło lekko i cicho. Mechanizm został tak opracowany, by energia użyta podczas otwierania została wykorzystana do jego dociągnięcia podczas zamykania.

Waga średnia
Do większych (o wysokości i szerokości do 3m) i cięższych skrzydeł (o wadze do 300kg) wykonanych z profili aluminiowych są dedykowane okucia unośno-przesuwne Roto Patio Lift. Ich niezawodne funkcjonowanie gwarantują wózki z rolkami na łożyskach kulkowych z tworzywa o dużej odporności. Okucie zaprojektowano w taki sposób, aby unosić przeszklone skrzydła podczas otwierania i opuszczać je podczas zamykania. Ten system spełnia obowiązujące wymogi w zakresie energooszczędności i termo-izolacyjności.

Waga ciężka
Do najcięższych skrzydeł przeznaczone są okucia przesuwne Roto Patio Life. Podczas używania nie trzeba w nich dźwigać skrzydła przy otwieraniu i zamykaniu. Okucia utrzymują skrzydło stale na tej samej wysokości, a unosi się i opuszcza tylko pozioma uszczelka. Poradzą sobie one ze skrzydłem o szerokości do 3,22m, wysokości do 2,67m i wadze 400kg.
W opcjonalnej wersji udogodnienie przy obsłudze drzwi z profili drewnianych i drewniano-aluminiowych stanowi elektryczny napęd Drive. Jest on niewidoczny, gdyż jest instalowany pod posadzką. Napęd pozwala na automatyczne i bezpieczne przesuwanie, ryglowanie i mikrowentylację. Gdy podczas otwierania lub zamykania skrzydło napotka przeszkodę (np. osobę lub przedmiot) zatrzyma się. Napęd uruchamiany jest przyciskiem umieszczonym na ścianie lub pilotem. Możliwe jest także ręczne odryglowanie drzwi (np. podczas awarii zasilania).

Źródło: Roto Frank
Foto: Roto Frank