Reklama

wtorek, 30 września 2014

Jakie okna i drzwi wybrać do domu bez barier?

Drzwi - dom bez barier
Dom powinien być bezpieczny i dostępny dla wszystkich. To, że powinien być przystosowany dla osób niewidomych, poruszających się na wózku i o kulach, jest sprawą oczywistą. Sprawność można jednak utracić także czasowo i może się to wydarzyć w każdej chwili. Jak funkcjonować w takim wypadku samodzielnie w domu? Odpowiednie funkcje okien i drzwi mogą nam poprawić komfort życia.


Przejście bez barier
Drzwi wejściowe powinny być szersze od standardowych (zalecany 1m), aby bez kłopotów można było przez nie wnieść większe przedmioty lub wjechać na wózku. Zasadniczą sprawą jest jednak eliminacja wysokiego progu, o który można się potknąć. Dobrym rozwiązaniem są drzwi z niskim progiem Roto Eiftel TB. Miejsce osadzenia takiego progu jest szczelne i ciepłe. Odpowiednio dobrane materiały redukują ryzyko powstawania mostków termicznych wzdłuż progu, skraplania się pary wodnej w tym miejscu i pojawiania się wilgoci.

Ważną sprawą jest również otwieranie drzwi bez użycia siły. Zapewni to technologia Roto E-Tec Door Drive, której mechanizm jest ukryty w skrzydle drzwi i nie trzeba ich otwierać kluczem. Napęd zintegrowany z zamkiem automatycznym Roto Eneo CC, pozwala wejść do domu praktycznie bez dotykania drzwi. Zamek ten może być sterowany pilotem, klawiaturą z kodem PIN, smartphonem przez system Bluetooth lub skanerem linii papilarnych. Dodatkowym udogodnieniem są funkcje Push 2 Open i Push 2 Close, dzięki którym drzwi zamykają się i otwierają pod wpływem lekkiego popchnięcia.

Bezproblemowe otwieranie okien
Okna, niezależnie od rozmiaru, powinny być wyposażone w rozwiązania ułatwiające lekkie otwieranie i zamykanie. W tych standardowo osadzonych, dobrze aby klamka znajdowała się w zasięgu ręki, najlepiej na dolnym ramieniu skrzydła (ok. 90cm od poziomu posadzki). Taką możliwość daje okno z okuciem rozwierno-uchylnym Roto NT Komfort, które można łatwo otworzyć nawet z pozycji siedzącej. Dodatkowo klamka posiada dłuższy uchwyt, a mechanizm okucia wspomaga zamykanie skrzydła. Nie trzeba go dociskać drugą ręką.

Źródło: Roto Frank
Foto: Roto Frank