Reklama

sobota, 20 września 2014

Okna panoramiczne – kreowanie wnętrz światłem

Okna panoramiczne MS
Przeszklone fasady pozwalają na harmonijne przejście między wnętrzem budynku a jego otoczeniem. Dzięki oknom panoramicznym można zyskać ciekawy wygląd elewacji oraz wyjątkowe walory użytkowe pomieszczeń.

Współczesna architektura charakteryzuje się prostotą i przejrzystością formy. Kładzie nacisk na jak najbliższy kontakt i integrację z naturalnym otoczeniem. Stąd też rosnąca popularność okien panoramicznych. Wykorzystanie przeszkleń o dużej powierzchni daje efektowny wygląd elewacji i pozwala na wypełnienie wnętrz naturalnym światłem.

Przejrzystość w modzie
Przeszklenia nadają elewacji nowoczesnego charakteru. Dzięki nim bryła budynku optycznie wydaje się również lżejsza, bardziej przejrzysta i elegancka. Zastosowanie okien panoramicznych pozwala na zharmonizowanie poszczególnych elementów rezydencji.

Piękno horyzontalnych rozwiązań
Naturalne światło dobrze wpływa na komfort użytkowania pomieszczeń oraz samopoczucie domowników. Dlatego okna panoramiczne zazwyczaj montowane są w salonie, gdzie spędza się dużo czasu i podejmuje gości.

Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest możliwość wykorzystania części energii słonecznej do ogrzewania pomieszczenia i otwarcie domu na ogród – wyjaśnia Artur Głuszcz, Dyrektor ds. Produkcji MS więcej niż OKNA. – Taka konfiguracja pozwala również na sprytne poszerzenie przestrzeni życiowej o taras lub werandę, które stanowią swoisty pomost pomiędzy obiektem a otaczającą go naturą – dodaje ekspert.

Ciepłe i komfortowe wnętrza
Duże przeszklenia najlepiej ulokować od południowej i zachodniej strony domu, gdzie panuje największe nasłonecznienie. Trzeba także pamiętać, że latem, przy silnym nasłonecznieniu, wnętrza wyposażone w taką stolarkę mogą się zbytnio nagrzewać. Warto wówczas zainstalować osłony okienne w postaci np. rolet lub żaluzji.

Nawet najwyższej klasy stolarka okienna cechuje się słabszymi parametrami izolacyjności termicznej niż ściany. Jednak wielkogabarytowe przeszklenia przepuszczają dużą ilość promieniowania słonecznego, przez co generują zyski cieplne, które mogą przewyższać straty poniesione na izolacji.

Nowoczesne systemy okienne są produkowane na wymiar do konkretnego budynku. Z ich wykorzystaniem można zastąpić tradycyjną ścianę, ścianą szkła – mówi Artur Głuszcz – Dodatkowo, w pomieszczeniu, w którym planujemy wyjście na taras, ta „ściana szkła" może się otwierać, jeśli zastosujemy drzwi podnoszono-przesuwne. Mimo wielkogabarytowej konstrukcji (skrzydło może mieć 3 metry szerokości i ważyć nawet 300 kg), drzwi, dzięki specjalnym mechanizmom okuciowym, zapewniają komfortową i bezpieczną obsługę– podsumowuje specjalista.

Okna panoramiczne wpisane w bryłę budynku sprawiają, że staje się on integralną częścią przestrzeni, w której się znajduje.

Źródło: M&S
Foto: M&S