Reklama

czwartek, 9 października 2014

Stylowy wzór energooszczędności – okna Schüco AWS 90 BS.SI+

Okna blokowe Schueco
Obecnie buduje się coraz więcej budynków o transparentnym, minimalistycznym designie. Wymaganiom nowoczesnej architektury już niedługo będą towarzyszyć restrykcyjne standardy dotyczące energooszczędności. Po roku 2021 mają powstawać obiekty niemal zeroenergetyczne. Okna blokowe Schüco AWS 90 BS.SI+ pozwalają zmaksymalizować powierzchnię przeszkleń, a przy tym spełniają wymogi budownictwa niskoenergetycznego i pasywnego.

Wraz z rozwojem architektury przeszklonej zaostrzają się wymagania dotyczące energooszczędności. Nowe warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, obniżają w perspektywie 6 lat współczynnik przenikania ciepła dla okna z 1,3W/(m2K) do 0,9W/m2K. Okna blokowe z aluminium Schüco AWS 90 BS.SI+ opracowano z myślą o przeszklonych budynkach, które ma cechować minimalistyczny design i energooszczędność. Stolarkę wyróżnia wygląd uzyskany dzięki ukryciu ram skrzydła i okuć, a także eliminacji standardowych listew przyszybowych. Okna posiadają jedną widoczną ramę o szerokości 95mm, co stwarza maksymalny dostęp światła do wnętrz i swobodę dla architektów.

Architektura jutra
W Polsce średnie zapotrzebowanie na energię pierwotną EP budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej jest wyższe niż w większości krajów europejskich o zbliżonym klimacie. Podniesienie wymagań dotyczących energooszczędności wymusza zmiany w projektowaniu powłok budynków i stosowanie nowoczesnych technologii. Rozwiązanie Schüco AWS 90 BS.SI+ wyróżnia się współczynnikiem przenikania ciepła dla ramy na poziomie Uf = 1,2W/(m2K). Okno referencyjne wraz ze szkleniem o parametrze Ug = 0,6W/m2K osiąga wartość Uw = 0,84W/(m2K). Nowoczesne rozwiązania systemu izolatorów i uszczelnień, oprócz ograniczania ucieczki ciepła, redukują przenikanie hałasu do pomieszczeń nawet do 49dB (Rw). Technologia produkcji profili pozwala na wytwarzanie okien o szerokości skrzydła do 1500mm i wysokości do 2200mm w standardzie. Stabilność stolarki uzyskano dzięki wykorzystaniu wysokiej jakości aluminium oraz zwiększeniu głębokości zabudowy do 90mm. Zależnie od rodzaju okuć i zastosowanych pakietów szybowych okno może uzyskać klasę antywłamaniową do RC3.

Okno na miarę przyszłości
„Niewidoczne skrzydło” daje ogromne możliwości kreowania wyglądu powłoki budynku. Wersje otwierane i stałe posiadają ujednolicony wygląd, więc mogą być zestawiane i łączone w różnych konfiguracjach. Okna o wąskim, dyskretnym wyglądzie profilu stanowią dopasowany element zwłaszcza fasad słupowo-ryglowych Schüco. W tym przypadku okna blokowe mogą być wstawiane w dowolny fragment fasady jako okno „pływające”. Okna mogą być wyposażone w ukryte okucia mechatroniczne Schüco TipTronic umożliwiające ich automatyczne zamykanie i ryglowanie. Alternatywą są ukryte okucia mechaniczne Schüco AvanTec np. z klamkami AvanTec Fungriff, które pozwalają na zdalną (automatyczną) obsługę trudno dostępnych okien.

Źródło: Schüco
Foto: Schüco