Reklama

piątek, 24 października 2014

Technologia przyszłości w stolarce

Porta drzwi Koncept
Jakiś czas temu, interaktywne witryny lub otwierane przy użyciu czytnika linii papilarnych drzwi pozostawały w sferze science-fiction. Obecnie takie produkty pojawiają się coraz częściej w nowoczesnych budynkach. systemy renomowanych producentów łączą oryginalne wzornictwo, parametry techniczne i funkcjonalność.

Szybki rozwój technologii sprawia, że także producenci stolarki otworowej wykorzystują nowe możliwości technologiczne, tworząc coraz bardziej zaawansowane rozwiązania.

Nowoczesne witryny
Witryny sklepowe pełnią rolę podobną do okien - zapewniają dostęp naturalnego światła do wnętrza. Przede wszystkim mają jednak przyciągać wzrok klientów. Do standardowych wystaw wszyscy się już przyzwyczailiśmy i zazwyczaj mijamy je nie poświęcając im uwagi.

A co by było, gdyby szyba zaczęła zmieniać swój wygląd, reagując na ruch przechodzącego obok niej człowieka? – pyta Maciej Mańko, Market Manager w firmie Glassolutions Saint-Gobain, zajmującej się produkcją energooszczędnych szyb, zrzeszonej w Związku POiD – Nowoczesne szyby można „zasilić” energią elektryczną. Jej zastosowanie sprawia, że szkło zyskuje zmienną przezierność, a dzięki temu zupełnie nową funkcjonalność – tłumaczy specjalista.

W miarę potrzeb, w pełni przeźroczysta tafla może zamienić się w lekko matowe przeszklenie, a nawet w mleczy ekran projekcyjny.

Skonstruowana w taki sposób witryna sklepowa umożliwia wyświetlanie animacji i wzorów. Co więcej, taka szyba „wykrywa” obecność ludzi i reaguje na ich ruch. Osoby przechodzące obok, wchodzą z nią w interakcję, powodując zmiany w jej wyglądzie. Takie rozwiązanie oferuje Glassolutions Saint-Gobain. Okno wystawowe może składać się z kilku paneli stworzonych z wielu odrębnych szyb.

Do systemu sterowania wystawą podłączona jest kamera, która przekazuje informacje o każdym ruchu i generuje sygnały zmieniające stan poszczególnych elementów. Dzięki temu, możliwa jest kontrola przezierności danego fragmentu i jej zmiana w odpowiedzi np. na ruch rąk – wyjaśnia Maciej Mańko.

Drzwi na miarę przyszłości
Praktycznie każdemu z nas zdarzyło się zastanawiać czy na pewno zamknęliśmy dom lub mieszkanie. Myśl, że jego wnętrze stoi otworem przed nieproszonymi gośćmi nie pozwala skupić się na pracy.

– Właśnie w takich sytuacjach z pomocą przychodzi zaawansowana technologia – mówi Sylwester Osojca, Kierownik ds. Rozwoju Produktu Porta KMI Poland, producenta drzwi zewnętrznych i wewnętrznych, firmy członkowskiej Związku POiD. – Automatyczne systemy zamykania i otwierania zabezpieczają nasz dom, a jednocześnie – dzięki użyciu urządzeń mobilnych, np. smartfonów – pozwalają kontrolować dostęp do budynku – dodaje ekspert.

Ciekawym i coraz bardziej popularnym rozwiązaniem jest wykorzystanie czytnika linii papilarnych. Innowacja ta umożliwia otwieranie i zamykanie drzwi bez użycia klucza.

Dodatkowo, jeśli użyjemy odpowiedniej aplikacji, zyskamy możliwość łatwego sprawdzenia, kto i kiedy otwierał lub zamykał drzwi, a zdalna kontrola umożliwi, np. wpuszczenie do domu gościa, który właśnie stoi przed domem – uzupełnia specjalista z Porta KMI Poland.

W ofercie firmy znajdziemy m.in. drzwi, które można otwierać i zamykać na kilka inteligentnych sposobów, (przycisk nożny, czujnik zbliżeniowy umieszczony pod panelami ściennymi, karta chipowa). Ciekawym produktem są także drzwi wewnętrzne na szynach magnetycznych, które otwierają się bezszelestnie dzięki elektromagnesom.

Jeszcze do niedawna wystarczył rzut oka, aby odróżnić drzwi wykonane z drewna od tych wykańczanych sztuczną okleiną. Dziś dysponujemy technologiami, które pozwalają stworzyć rozwiązanie do złudzenia przypominające naturalne materiały – podkreśla Sylwester Osojca.

W ofercie Porta KMI Poland znajdziemy zarówno drzwi wykończone fornirem, jak i modele pokryte syntetycznymi okleinami 3D, które wyróżnia niespotykany dotąd efekt wyczuwalnej dotykiem faktury drewna.

Trudno obecnie wyobrazić sobie życie bez elektroniki i wspierających jej działanie aplikacji.

Wykorzystanie zaawansowanych rozwiązań technologicznych to zdecydowanie przyszłość branży stolarki otworowej – podsumowuje Paweł Wróblewski, Dyrektor Związku POiD. – Technologia coraz mocniej wkracza w nasze życie, wydatnie zwiększając jego komfort. Innowacji nie należy się obawiać, tylko stosować je z rozmysłem. Dzięki temu elementy wyposażenia domu, jak okna i drzwi, stają się jeszcze bardziej funkcjonalne – dodaje.

Stworzenie przestrzeni życiowej dostosowanej do indywidualnych potrzeb jest obecnie łatwe jak nigdy wcześniej. Wszystkie zawarte w niej elementy współpracują ze sobą, aby podnieść wygodę użytkowania budynku.

Źródło: Związek POiD
Foto: Związek POiD