Reklama

środa, 10 grudnia 2014

Konkurs International VELUX Award 2014 rozstrzygnięty

Konkurs International VELUX Award 2014
Wśród laureatów konkursu International VELUX Award 2014 znaleźli się studenci z Chin, Korei i Bułgarii. Wyróżnione projekty nawiązywały do tematyki społecznej odpowiedzialności i roli jaką może odgrywać w niej światło dzienne.

Konkurs IVA 2014 cieszył się sporą popularnością pośród polskich studentów architektury, którzy po studentach z Chin stanowili najliczniejsze grono zarejestrowanych zespołów (286) i zgłosili najwięcej projektów (115).

- Po dużym zainteresowaniu polskich studentów można wnioskować, że światło dzienne w architekturze odgrywa coraz większą rolę, jest również ważnym punktem w programie nauczania – mówi Monika Kupska-Kupis, architekt z VELUX, koordynator konkursu w Polsce.

Warto przypomnieć, że w poprzedniej edycji III nagrodę (ex eaquo z zespołem z Chin) przyznano studentom z Polski. Nagrodzony projekt „Światło – medium przełamujące strukturalizm wertykalny", powstał pod opieką dr Jolanty Sroczyńskiej z Politechniki Krakowskiej.

Laureaci IVA 2014
W VI edycji International VELUX Award zgłoszenia, które szczególnie zainteresowały jury proponowały ciekawe wizje związane z wykorzystaniem światła dziennego do poprawy warunków i osiągnięcia lepszej jakości życia.

- Studenci wykorzystują światło dzienne na różne sposoby, wykraczając daleko poza konwencjonalne pojęcia o jego funkcji. Ważne są nie tylko aspekty zdrowotne, widok za oknem i poczucie komfortu, ale również eksperymenty, w których światło pomaga rozwiązywać problemy społeczne i konflikty polityczne – mówi Craig Dykers, przewodniczący jury, znany architekt oraz partner w biurze architektonicznym Snøhetta.

I nagrodę w konkursie otrzymał projekt zespołu studentów z Chin pt. ”Światło, Rewitalizacja” (“Light, Revitalization”), który jak zaznaczyło jury, zajmuje się potencjalnym wpływem światła na współczesne życie wielkiej metropolii. Zwycięski projekt studentów z Uniwersytetu Tsinghua w Pekinie przedstawia możliwości wykorzystania światła dziennego w gęsto zabudowanych dzielnicach Pekinu. Zaprezentowana w pracy koncepcja tworzy kulturowe miejsca spotkań łączące mieszkańców z naturą, na nowo określająca relacje pomiędzy światłem dziennym a czasem.

II nagrodę wręczono dwóm studentom z Uniwersytetu Hanyang i Uniwersytetu Hongik z Seulu (Korea Południowa), za projekt ”Poranna Chmura Chwały” (Morning Glory Cloud). To połączenie wizji science fiction z realnym światem i nawiązanie do trudnej sytuacji rozdzielonego granicą narodu koreańskiego. Studenci czerpiąc inspirację z natury, w tym światła dziennego, zaproponowali animowaną wersję strefy zdemilitaryzowanej w formie sztucznej chmury.

Kolejny zwycięski projekt (III nagroda) zespołu bułgarskich studentów ”Światło nadziei” (“Light of Hope”), skupia się na problemie migracji ludności, wymuszonych przez wojny, sytuację polityczną i klęski żywiołowe. Autorzy projektu z Uniwersytetu Architektury, Budownictwa i Geodezji w Sofii postawili sobie za cel poprawę warunków życia w obozach dla uchodźców. Fluorescencyjne siatki gromadzące promieniowanie słoneczne dają oświetlenie w obozie nocą, a w ciągu dnia chronią go przed silnym słońcem.

Rozpoczęcie kolejnej edycji – już za rok!
Grupa VELUX zainaugurowała International VELUX Award w 2004r., jako inicjatywę służącą budowaniu relacji z przyszłymi architektami oraz zwróceniu uwagi na rolę światła dziennego. Na przestrzeni lat swoje projekty zgłosiło w konkursie ponad 4000 zespołów z całego świata. Tworzyły one projekty pod hasłem „Light of Tomorrow” (Światło Jutra). Wszystkie zwycięskie prace znajdują się na stronie internetowej konkursu iva.velux.com.

Jesienią 2015r. zostanie ogłoszona kolejna edycja konkursu.

Źródło: VELUX
Foto: VELUX