Reklama

poniedziałek, 2 lutego 2015

Ciepłe poddasze zimą

Okno dachowe - roleta zewnętrzna
Jak pokazują badania opinii, Polacy często skarżą się zimą na zbyt niskie temperatury w domu. Niedogrzane wnętrza oraz ucieczka nadmiernej ilości ciepła to częste problemy dla wielu domowników. Skutecznym rozwiązaniem może być zainstalowanie rolet.

Zły klimat to złe samopoczucie
Jak wynika z badań przeprowadzonych przez PBS* na zlecenie VELUX, blisko 2/3 Polaków (63%) deklaruje, że w ich mieszkaniu występują czynniki związane z klimatem wewnętrznym, które mają zły wpływ na samopoczucie. Najczęściej jest to zbyt niska temperatura zimą (29%) i za wysoka latem (30%). Co czwarty pytany wskazał na wysoki poziom hałasu oraz małą ilość światła dziennego. W przypadku pomieszczeń na poddaszu, które szczególnie są wystawione są na działanie czynników atmosferycznych, może być to wyjątkowo uciążliwe.

Jedna roleta zewnętrzna – wiele korzyści
Jednym ze sposobów na poprawę komfortu termicznego na poddaszu i zredukowanie innych negatywnych czynników, może być zastosowanie rolet zewnętrznych. Jest to korzystna inwestycja, ponieważ dzięki ich licznym funkcjom można korzystać z nich przez cały rok. W chłodne zimowe dni poprawią izolacyjność okna nawet o 27%. W lecie natomiast zatrzymają do 97% ciepła, więc pomieszczenie nie będzie przegrzane. W ten prosty sposób można oszczędzać energię potrzebną do ogrzewania w okresie zimowym i klimatyzowania wnętrz w okresie letnim. Ponadto rolety chronią przed hałasem, tłumią odgłosy padającego deszczu, zabezpieczają okno podczas trudnych warunków pogodowych, zapewniają dodatkowe bezpieczeństwo domu.

- Roleta umożliwia także uzyskanie efektu zaciemnienia w dzień, co może być przydatne w sypialniach. Co ważne, po jej zamontowaniu, okno nie traci swoich właściwości i funkcjonuje bez ograniczeń. Możemy je uchylić nawet przy całkowicie lub częściowo zasłoniętej rolecie. Gdy roleta jest zwinięta, okno można również obrócić o 180 stopni, zablokować i umyć szybę zewnętrzną z wewnątrz pomieszczenia – wyjaśnia Monika Kupska-Kupis, architekt w VELUX.

Zależnie od potrzeb można wybrać roletę obrotową, manualną obsługiwaną przy pomocy korby oraz sterowaną pilotem (zasilaną elektrycznie lub solarnie). Jak radzi architekt VELUX, zakup i montaż rolet warto uwzględnić już na etapie projektowania domu.

- Teoretycznie możemy zamontować ją w dowolnym momencie, ale musimy zdawać sobie sprawę, że jeśli decydujemy się na montaż rolety elektrycznej, a wcześniej nie doprowadziliśmy prądu w okolice okna, to czeka nas uszkadzanie ściany i układanie dodatkowych przewodów. Nie będzie to konieczne w przypadku rolet obsługiwanych manualnie lub zasilanych energią słoneczną – mówi Monika Kupska-Kupis.

Ochrona przed chłodem i dekoracja poddasza
Innym rozwiązaniem, które pozwoli uzyskać optymalne warunki cieplne zimą są przesłony okienne. Najbardziej efektywne są rolety podwójnie plisowane, o strukturze plastra miodu z wewnętrzną aluminiową powłoką, która poprawia izolacyjność okna nawet o 34%. Przed stratami ciepła podczas zimnych dni dobrze chronić będą również rolety zaciemniające. Wykonane są z trójwarstwowej tkaniny – poliestru i poprawiają izolacyjność cieplną na poddaszu do 33%. Dodatkowo, rolety te zapewnią 100% zaciemnienia, tworząc idealne warunki do snu. Dzięki bogatej palecie wzorów i kolorów roletę można dopasować do indywidualnych potrzeb.

Pamiętaj o wietrzeniu pomieszczeń – zwłaszcza zimą
Chroniąc się przed utratą ciepła trzeba pamiętać, aby nie zaniedbywać wietrzenia pomieszczeń. Dostęp do świeżego powietrza wpływa na samopoczucie i zdrowie. Ma znaczenie w walce z infekcjami i alergiami, gdyż w pomieszczeniach gdzie nie zapewniono optymalnej wentylacji, kumulują się zarazki i alergeny. Nie trzeba zostawiać uchylonych okien przez cały dzień. Wystarczy przewietrzyć wnętrze krótko, ale intensywnie i systematycznie (od 2-4 razy dziennie).

*Badanie PBS „Znaczenie klimatu wewnętrznego w budynkach” zrealizowane na zlecenie firmy VELUX, w ramach badania OmniPBS, na reprezentatywnej próbie 1000 Polaków w wieku 15 lat i więcej. Badanie zostało zrealizowane metodą wywiadów bezpośrednich CAPI w dniach 13-15.06.2014 r.

Źródło: VELUX
Foto: VELUX