Reklama

poniedziałek, 20 kwietnia 2015

Stolarka zaawansowana technologicznie

Obecnie inwestorzy oczekują od okien i drzwi nie tylko bezproblemowego otwierania i zamykania. Ważny jest dla nich komfort użytkowania tych rozwiązań, bezpieczeństwo, estetyka oraz dodatkowe funkcje. Zaawansowane technologicznie wyroby stolarki budowlanej spełniają te wymagania, oferując użytkownikom sporo korzyści.

Technologia przyszłości w Twoim domu
Okna dachowe pomogły „odzyskać” klimatyczne wnętrza, jakimi są poddasza. Nowoczesna stolarka tego typu nie ogranicza się tylko i wyłącznie do zapewnienia dostępu naturalnego światła do pomieszczeń.

Okno powinno być nie tylko piękne i ciepłe, lecz także bezpieczne oraz maksymalnie funkcjonalne – tłumaczy Janusz Komurkiewicz, Dyrektor Marketingu FAKRO, firmy zrzeszonej w Związku POiD. – Nowoczesne produkty mogą np. zapewniać zdrowy mikroklimat na poddaszu dzięki wykorzystaniu bezobsługowych, automatycznych nawiewników, które dostarczają do wnętrza optymalną ilość świeżego powietrza – dodaje.

Takie nawiewniki to jeden z przykładów innowacji, jakie można znaleźć w oknach dachowych FAKRO. Szeroka oferta obejmuje m.in. konstrukcje uchylno-obrotowe lub zintegrowany system automatycznego sterowania stolarką.

Na poddaszu, ale również w każdym innym wnętrzu, dobrze sprawdzi się szkło. Może być ono wykorzystane np. stworzenia niecodziennych drzwi czy wyznaczenia strefy kąpielowej w łazience.

Nowoczesne szyby oferują szereg niedostępnych wcześniej funkcjonalności, jak zmiana przezierności na żądanie – mówi Maciej Mańko, Market Manager w Glassolutions Saint-Gobain, firmie zajmującej się produkcją energooszczędnych szyb, zrzeszonej w Związku POiD – Aktywne szkło można „zasilić” energią elektryczną. Pod wpływem przepływu prądu zmiennego zmienia ono swój wygląd z matowego na zupełnie przejrzyste. Dzięki temu, zapewnia dyskrecję wszędzie tam, gdzie tego potrzebujemy, a jednocześnie pozwala na kreację oryginalnego wnętrza – dodaje.

Aktywne szkło w razie braku zasilania pozostaje w pełni matowe. Pozwala to na zachowanie prywatności niezależnie od warunków. Szkło, dostępne w różnych wariantach kolorystycznych, można stosować w domach, przy aranżacji przestrzeni biurowych czy wnętrz nowoczesnych hoteli.

Komfort, design, bezpieczeństwo
Rozwiązaniem, które pozwala wcielać w życie wizje architektów są aluminiowe systemy fasadowe. Wykorzystuje się je zazwyczaj przy wznoszeniu biurowców, hal sportowych, przeszkleń dachowych.

Największą popularnością odbiorców cieszą się w tej grupie systemy słupowo-ryglowe – tłumaczy Bożena Ryszka, Kierownik Działu Marketingu i PR Aluprof S.A., producenta systemów aluminiowych dla budownictwa, firmy członkowskiej Związku POiD. – W rękach architekta zamieniają się one w narzędzie służące do realizacji nawet najbardziej śmiałych projektów. Zastosowany w systemie szereg połączeń kątowych daje swobodę w projektowaniu konstrukcji przestrzennych, a zespół dopasowanych do siebie izolatorów stanowi ochronę przed utratą energii cieplnej – precyzuje.

Wysokie parametry termiczne aluminiowych systemów fasadowych Aluprof sprawiają, że można je stosować w budownictwie energooszczędnym oraz pasywnym.

Nowoczesne budynki biurowe wyróżniają się niebagatelną formą. Aby zapewnić wnętrzom dopływ optymalnej ilości naturalnego światła, stosuje się w nich okna o ponadstandardowych gabarytach, wyposażone w ciężkie, składające się z nawet czterech tafli szkła, pakiety szybowe.

Korzystanie z takich przeszkleń musi być bezpieczne i komfortowe. Dlatego wymagają zastosowania najwyższej jakości okuć – wyjaśnia Andrzej Wróblewski, ekspert ds. technologii okien i drzwi Roto, producenta okuć do stolarki okiennej i drzwiowej, firmy zrzeszonej w Związku POiD – Okucia muszą być przystosowane do współpracy ze skrzydłami o dużej masie, wynoszącej nawet kilkaset kilogramów. Często wyposaża się je również w dodatkowe elementy, jak napędy i siłowniki pneumatyczne ułatwiające manewrowanie, np. otwieranie czy mikrowentylację – uzupełnia.

Rozwiązania Roto cechuje również ciekawy design – zawiasy i klamki mają nowoczesny kształt, a bogata paleta kolorów, licząca ponad 200 odcieni, daje możliwość dopasowania tych elementów do wystroju każdego wnętrza.

Współczesna architektura wymaga zastosowania nowoczesnych, zawansowanych technologicznie rozwiązań.

W odpowiedzi na oczekiwania odbiorców i zapotrzebowanie rynku, a często także je generując, producenci stale udoskonalają swoje wyroby – podsumowuje Paweł Wróblewski, Dyrektor Związku POiD, organizacji integrującej producentów, dystrybutorów i dostawców stolarki budowlanej.

Źródło: Związek POiD
Foto: Związek POiD