Reklama

piątek, 31 lipca 2015

Bezpieczny dom w pięciu krokach

Bezpieczne okna - Oknoplast
Sezon urlopowy to okres sprzyjający włamaniom i kradzieżom. Dlatego, aby wypoczynku nie zepsuło nam martwienie się o bezpieczeństwo naszego domu, warto zadbać o jego właściwą ochronę.

Ze statystyk policji wynika, że w domach jednorodzinnych oraz mieszkaniach usytuowanych na parterze lub pierwszym piętrze do włamania dochodzi zazwyczaj przez okna i drzwi balkonowe. Tymczasem rynek oferuje sporo rozwiązań poprawiających odporność stolarki na włamanie.

Po pierwsze – okna, które chronią
Podwyższoną ochronę przed włamaniem zapewniają np. okna Protect Plus marki OKNOPLAST – pierwsze w kraju certyfikowane okna antywłamaniowe w klasie WK2. Wyposażone są w klamkę z kluczem, umieszczoną w okuciu wkładki antyrozwierceniowej. Taki zestaw zabezpiecza przed popularnymi technikami włamywaczy, tj: przekręceniem klamki z pozycji uchylnej, przesunięciem okucia za pomocą pręta lub śrubokręta, rozwierceniem śrub mocujących klamkę. Dodatkowo, wklejane listwy przyszybowe uniemożliwiają wepchnięcie szyby do środka pomieszczenia.

Po drugie – bezpieczna szyba
Niezbędnym wyposażeniem okien antywłamaniowych są odpowiednie szyby. W oknach Protect Plus montowana jest podwójnie wzmocniona szyba, trwale połączoną z czterema warstwami folii antywłamaniowej (klasa P4).

- Im więcej warstw szkła i folii, tym szyba jest odporniejsza na wybicie – mówi Grzegorz Bułat, kierownik technologii OKNOPLAST. - Ta zastosowana w oknach Protect Plus jest w stanie oprzeć się kilkukrotnemu uderzeniu stalowej, 4-kilogramowej kuli. Warto pamiętać, że nawet jeśli szkło pęka, to jego kawałki nie rozsypują się, gdyż są „przytrzymywane” przez warstwy folii – dodaje.

Po trzecie – inteligentne czujniki w oknach
Zabezpieczenia mechaniczne można uzupełnić elektronicznymi systemami ochrony domu, np. zintegrowanie stolarki okiennej z systemem alarmowym budynku. W tym celu wykorzystuje się tzw. sensory otwarcia okna.

- Czujniki przekazują wówczas do systemu alarmowego informację o tym, w jakiej pozycji znajduje się aktualnie okno – otwartej (uchylnej) czy zamkniętej. W przypadku próby włamania sensor spowoduje natychmiastowe włączenie alarmu – tłumaczy Grzegorz Bułat.

W ofercie OKNOPLAST dostępne są także szyby z czujnikiem, który można podpiąć do systemu alarmowego budynku. Alarm zostanie włączony w momencie zbicia szyby.

Po czwarte – rolety zewnętrzne
Dodatkowe zabezpieczenie przed włamaniem stanowią rolety zewnętrzne.

- Jednym z elementów, w jakie można je wyposażyć są tzw. wieszaki blokujące, które utrudniają podniesienie pancerza. Dodatkowo wydają one hałas podczas manipulacji przy rolecie. Niekiedy już samo to może odstraszyć nieproszonych gości. Jeśli jednak chcemy poczuć się jeszcze bezpieczniej możemy – podobnie jak w przypadku okien – zintegrować rolety z systemem alarmowym, który natychmiast zamknie je w przypadku próby dostania się do środka przez złodzieja – mówi Grzegorz Bułat.

Po piąte – bezpieczne drzwi
Najtańszym sposobem na zwiększenie bezpieczeństwa drzwi są trzpienie antywyważeniowe. Instalowane po stronie z zawiasami, skutecznie uniemożliwiają wyważenie drzwi. Nowoczesnym typem zabezpieczenia antywłamaniowego drzwi jest m.in.. zamek SECURY Automatic z elektroryglem firmy ALUHAUS. Odryglowanie następuje od zewnątrz, bezdotykowo, za pomocą SECURY COMFORT i elektronicznego klucza. Po zamknięciu drzwi, zostają one ponownie wielokrotnie zaryglowane. Dodatkowym wyposażeniem sterującym od zewnątrz jest czytnik biometryczny lub sensor dotykowy w pochwycie.

Aby zminimalizować niebezpieczeństwo manipulacji drzwiami, można wyposażyć je ponadto w czytnik linii papilarnych lub klawiaturę numeryczną. Umożliwia to proces kodowania z najwyższym stopniem bezpieczeństwa; poprzez dodatkowe „parowanie” w produkcji między jednostką wewnętrzną i zewnętrzną powstaje absolutny unikat.

Źródło: OKNOPLAST
Foto: OKNOPLAST