Reklama

piątek, 25 września 2015

Rozwiązania Schüco w ekstremalnych klimatach

Antarktyka i pustynia Atakama to dwa skrajnie odmienne klimaty. Obiekty powstające w tak trudnych warunkach wymagają precyzyjnego doboru materiałów i systemów. Okna, drzwi i fasady Schüco sprawdzają się nawet w ekstremalnych sytuacjach.

Stacja badawcza Jang Bogo na Antarktyce i kopalnia miedzi w Chile na pustyni Atakama zlokalizowane są w skrajnie nieprzyjaznych pogodowo rejonach. Obiekty te mają zapewniać wygodne warunki pracy ludzi, chroniąc ich przed silnymi wiatrami, niskimi temperaturami lub ekstremalnymi upałami. Dzięki wykorzystaniu aluminiowych systemów fasadowych, okiennych i drzwiowych Schüco udało się stworzyć przyjazne dla człowieka, a przy tym ambitne architektonicznie budynki, które w dodatku zapewniają oszczędność energii.

W gorących piaskach pustyni
Ukończona w 2014r. kopalnia miedzi należąca do firmy Ministro Hales znajduje się w najsuchszym regionie świata z roczną ilością opadów na poziomie 75mm. Panujące w dzień upały, zimne noce i wiatry o dużej sile utrudniają mieszkańcom życie i pracę. Centralnym punktem kopalni jest zespół o powierzchni 4800m kw., złożony z dwóch budynków: administracyjnego i gospodarczego. Jako materiały elewacyjne wybrano odporną na warunki atmosferyczne stal kortenowską i szkło. Do realizacji przeszkleń fasadowych stworzono indywidualne rozwiązanie oparte na aluminiowym systemie nakładkowym Schüco AOC 50. Zgodnie z życzeniem inwestora wąskie, anodowane na ciemny kolor profile są niemal niewidoczne. W strefach wejściowych, drzwiach wewnętrznych i ściankach działowych zastosowano konstrukcje w nieizolowanym systemie Schüco ADS 50.NI, który umożliwił wstawianie skrzydeł o wysokości do 2500mm.


Wśród lodów Antarktydy
Stacja badawcza wybudowana nad zatoką Terra Nova na Ziemi Wiktorii ukończona została na początku tego roku. Pomimo małej ilości lodu temperatury spadają do -40st. C, a wiatr osiąga prędkość do 65m/s. Oprócz energooszczędności na poziomie pasywnym i zapewnienia jak najmniejszego wpływu inwestycji na ekosystem, jednym z warunków postawionych przed projektantami obiektu był krótki termin realizacji. Dlatego wybrano modułowe rozwiązanie złożone z prefabrykowanych elementów, które pozwoliło na ukończenie prac konstrukcyjnych w 65 dni. Aerodynamiczny kształt wielokondygnacyjnego obiektu głównego o trzech ramionach minimalizuje tarcie wiatru. Wyniesiona do góry na zaledwie kilku punktach wsparcia struktura z dachami i ścianami o obłych kształtach ma ograniczać kontakt osłony budynku ze śniegiem i lodem. Obiekt jest zasilany energią słoneczną i wiatrową. We wnętrzach panuje przyjazny mikroklimat ze stałą temperaturą 20st. C i wilgotnością 40 proc. Bazą do zapewnienia takich warunków była znakomita termoizolacyjność powłoki budynku. Dwuwarstwowe ściany wypełniono wysokoefektywnym izolatorem ze sztywnej pianki PIR i osłonięto ścianą kurtynową o głębokości 225mm, która chroni budynek przed wiatrem i zapewnia jego stabilność. Konstrukcje fasadowe ścian kurtynowych i okien wykonano w ultraciepłych systemach Schüco AWS 90.SI+ i FW 60.+SI z potrójnym oszkleniem. W sekcjach mieszkalnych zamontowano natomiast po dwa rzędy okien: stałych w powłoce zewnętrznej i obrotowych od strony wewnętrznej, co razem daje aż pięć warstw oszklenia. Innowacyjne okna aluminiowe zapewniają termoizolacyjność na poziomie pasywnym, wytrzymałość na napory silnego wiatru oraz szczelność na przenikanie powietrza.


Źródło: SCHÜCO
Foto: SCHÜCO