Reklama

środa, 7 października 2015

Francuzi kupują polskie okna i drzwi

DAKO, producent okien i drzwi z Nowego Sącza, od ośmiu lat eksportuje swoje produkty na rynek francuski. W 2014r. spółka uznana została za najlepszego polskiego eksportera do Francji. Wzrost liczby punktów handlowych, działania marketingowe oraz umacnianie współpracy z partnerami biznesowymi przyniosły dobre wyniki sprzedażowe również w bieżącym roku.

DAKO eksportuje swoje wyroby od 12 lat. Obszar sprzedaży obejmuje Europę, a także dalsze rynki (np. Meksyk i Japonia).

- Wejście na rynki zagraniczne w momencie dynamicznego rozwoju w Polsce było strategiczną decyzją, która pozwoliła nam wykorzystać posiadany potencjał: długofalową wizję rozwoju marki, śmiały, lojalny zespół pracowników, gotów do tego, aby ją realizować oraz możliwości technologiczne i produktowe – podkreśla Jerzy Studziński, Prezes Zarządu Fabryki Okien DAKO.

Liczy się zespół
Nad strategią sprzedażową i pozyskiwaniem klientów na rynkach zagranicznych pracuje ponad czterdzieści osób z Działu Eksportu DAKO.

- Zależy nam, aby pracownicy naszego działu mogli swobodnie kontaktować się z zagranicznymi partnerami, dlatego zwracamy szczególną uwagę na znajomość języków obcych oraz zatrudniamy rodowitych mieszkańców poszczególnych krajów, do których dystrybuujemy nasze produkty – mówi Joanna Ogorzałek, Dyrektor Działu Eksportu.

Kierunek rozwoju: eksport
Połowa sprzedawanych przez DAKO wyrobów trafia na rynki zagraniczne. W stosunku do roku ubiegłego, firma odnotowała 40% wzrost sprzedaży eksportowej prestiżowych konstrukcji z aluminium. Segmentem wyrobów, które coraz chętniej wybierają zagraniczni klienci, są także drewniane okna i drzwi.

Francja to jeden z naszych kluczowych rynków zbytu. Prowadzone dotychczas działania sprzedażowe zostały docenione przez Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Paryżu. W 2014 roku, z rąk Ambasadora Tomasza Orłowskiego, odebraliśmy tytuł najlepszego polskiego eksportera w branży stolarki okienno-drzwiowej. Wówczas poziom sprzedaży na rynek francuski wyniósł około 30% ogólnej sprzedaży eksportu DAKO. W tym roku spodziewamy się dalszego wzrostu sprzedaży - mówi Karolina Kaczor, Dyrektor Sprzedaży na rynek francuski z DAKO.

Zrozumienie potrzeb kluczem do sukcesu
Do wyzwań stojących przed Działem Eksportu DAKO należy zrozumienie specyfiki danych rynków i dostosowanie oferty oraz kanałów dystrybucji do potrzeb zagranicznych inwestorów. W niektórych krajach klienci chętniej kupują stolarkę w dużych sieciach handlowych,w innych zauważalny jest rosnący udział sprzedaży przez Internet. Różne są też upodobania mieszkańców poszczególnych rejonów świata. W odróżnieniu od polskich inwestorów, niemieccy klienci rzadko wybierają okna w drewnopodobnych kolorach, z kolei Skandynawowie najczęściej kupują wyroby w białym kolorze.

- Rozwiązania typowe dla rynku francuskiego to przede wszystkim okna renowacyjne. Są one wyposażone w specjalne skrzydełko pozwalające na montaż nowego okna w ramie starego, które zostało usunięte. Popularne są również tzw. „monobloki” – okna w których rama posiada specjalne poszerzenie maskujące warstwę ocieplenia budynku – tłumaczy Karolina Kaczor.

By sprostać estetycznym oczekiwaniom klientów DAKO wdrożyło do oferty linię produktów HarmonyLine.

- W ramach tej linii okna, drzwi, rolety i bramy DAKO są projektowane wspólnie. Dzięki temu wszystkie produkty są do siebie wizualnie dopasowane, a klienci otrzymują gwarancję harmonijnego i unikatowego wyglądu elewacji obiektu – wyjaśnia Prezes Zarządu Fabryki Okien DAKO.

Szerokie perspektywy
Francja będzie jednym ze strategicznych rynków w nadchodzących latach dla DAKO. Dotychczasowe działania promocyjne w tym kraju obejmowały udział w targach branżowych, promocję w prasie i Internecie. Rosnące zainteresowanie inwestorów produktami DAKO przyczyniło się do wyemitowania w popularnym programie Capital materiału prezentującego firmę. Wcześniej, w 2011r., reportaż o DAKO wyemitowano na kanale France 5.

W tym roku znaczącym wydarzeniem dla DAKO będzie uczestnictwo w Międzynarodowych Targach Budowlanych Batimat, które odbędą się na początku listopada w Paryżu – mówi Karolina Kaczor.

Firma planuje ponadto wzmocnić swoją obecność we francuskich mediach, poprzez rozbudowane akcje reklamowe.

Najistotniejsze pozostaje dla nas budowanie wizji marki DAKO jako solidnego partnera biznesowego, dostarczającego swoim klientom wyroby doskonałej jakości i wsłuchującego się w ich potrzeby. Stąd też, od 25 września do 2 października, w całej Francji odbywają się konferencje szkoleniowe dla francuskich Partnerów Handlowych, podczas których prezentowane są informacje dotyczące wizji rozwoju marki DAKO oraz nowych rozwiązań wdrażanych przez DAKO. Skupiamy się także na zacieśnianiu współpracy z naszymi dotychczasowymi kontrahentami oraz poszukujemy nowych partnerów biznesowych – dodaje przedstawicielka DAKO.

Eksport okien i drzwi do Francji

Źródło: DAKO
Foto: DAKO