Reklama

środa, 25 listopada 2015

Ruszyła rejestracja do International VELUX Award 2016

Ruszyły zapisy do VII edycji konkursu dla studentów architektury International VELUX Award. Zapisy potrwają do końca marca 2016r. Hasłem przewodnim konkursu jest rola światła dziennego w architekturze.

- Chcemy podkreślić, jak ważną rolę w projektowaniu budynków odgrywa światło dzienne. Przez wieki było ono podstawowym źródłem światła, które interesowało i fascynowało architektów. Chociaż jego wykorzystanie może być dla wielu prawdziwym wyzwaniem - mówi Per Arnold Andersen, dyrektor konkursu International VELUX Award.

Zamierzeniem konkursu jest zaangażowanie studentów architektury w prace nad wykorzystaniem światła dziennego jako wiodącego źródła energii i oświetlenia oraz w tworzenie zdrowych i dobrych warunków do mieszkania i pracy. Wyzwaniem jest jednak stworzenie projektów przekształcenia istniejących budynków poprzez wykorzystanie strategii oświetlenia światłem dziennym.

Nowości w konkursie – dwie kategorie
Od VII edycji prace konkursowe mogą być zgłaszane w dwóch kategoriach. Pierwsza to „Światło naturalne w budynkach”, obejmująca projekty, które przedstawiają zasady prawidłowego doświetlenia budynku, uwzględniając m.in. specyfikę konstrukcji, kontekst miejsca, materiały oraz warunki zewnętrzne. Druga kategoria to „Badania nad światłem naturalnym”, w której projekty powinny analizować właściwości fizyczne światła, nowe materiały lub wpływ światła dziennego na zdrowie i samopoczucie.

Uczestnicy mogą zgłaszać się do konkursu indywidualnie lub zespołowo. Nagrody przyznawane będą autorom prac oraz ich opiekunom naukowym, którzy nadzorują proces projektowania. Łączna pula nagród wynosi 30 tysięcy euro.

Nagrody regionalne i globalne
Konkurs ma zasięg globalny i jest organizowany w tym roku w dwóch etapach. W pierwszym etapie wyróżnione zostaną prace w ramach pięciu regionów: Europa Zachodnia, Europa Wschodnia i Bliski Wschód, Ameryka, Azja i Oceania oraz Afryka. W drugim etapie przyznane zostaną nagrody główne.

Nagrody przyznawane będą w dwóch kategoriach — „Światło naturalne w budynkach” i „Badania nad światłem naturalnym”. Jury może także nagrodzić twórców najciekawszych projektów z wykorzystaniem produktów VELUX, jednak studenci nie mają obowiązku uwzględniać ich w pracach.

Jak się zgłosić?
Zgłoszenia do konkursu można składać online przez witrynę iva.velux.com do 1 kwietnia 2016r. Projekty należy wysłać do 31 maja 2016r. Laureaci konkursu zostaną ogłoszeni w październiku 2016r. podczas uroczystej gali.

Komisja konkursowa
W skład jury International VELUX Award wejdą znani architekci z całego świata. Skład komisji zostanie ustalony wraz z Międzynarodową Unią Architektów (UIA) i ogłoszony na początku 2016r.

4000 projektów od pierwszej edycji
Konkurs International VELUX Award odbywa się co dwa lata. W ubiegłej edycji zgłoszono797 projektów, a 12 z nich otrzymało nagrody podczas konferencji w Wiedniu.

Od pierwszej edycji, w 2004r., konkurs IVA urósł do rangi największego tego rodzaju wydarzenia. Podczas sześciu poprzednich edycji blisko 5000 studentów architektury z ponad 80 krajów zgłosiło prawie 4000 projektów.

Źródło: VELUX
Foto: VELUX