Reklama

piątek, 16 września 2016

Sterowanie żaluzjami fasadowymi – manualne czy automatyczne?

Nowoczesne wzornictwo, lekka forma żaluzji fasadowych sprawiają, że są one produktami akcentującymi estetykę budynku. Za funkcjonowanie żaluzji fasadowych odpowiadają systemy sterowania. W przypadku rozwiązań oferowanych przez ANWIS mamy do wyboru sterowanie manualne lub elektryczne.

Poza walorami dekoracyjnymi, żaluzje fasadowe pełnią funkcje praktyczne: zaciemnienie zewnętrznych otworów okiennych i szklanych fasad i tym samym ochronę wnętrza budynku przed nadmiernym nasłonecznieniem i nagrzewaniem. Dzięki możliwości komfortowego ustawienia lameli pod różnym kątem zapewniają kontrolę przenikania światła do pomieszczeń. Sterowanie żaluzjami fasadowymi odbywa się ręcznie, za pomocą umieszczonego wewnątrz pomieszczenia mechanizmu korbkowego, albo elektrycznie za pomocą przełącznika lub pilota.

Sterowanie zdalne żaluzjami fasadowymi
Sterowanie elektryczne zalecane jest przy żaluzjach montowanych na dużych przeszkleniach. W tym przypadku głównym kryterium wyboru zdalnego sterowania jest ciężar żaluzji, który jest znaczniwe większy w porównaniu z rozwiązaniem wykorzystanym do montażu w otworze okiennym o standardowych wymiarach. Automatykę docenią także ci wszyscy, dla których ważna jest czas i wygoda. Dostępne rozwiązania umożliwiają bowiem jednoczesne zarządzanie dwiema lub większą liczbą zainstalowanych żaluzji.
Sterowanie elektryczne odbywa się dzięki silnikowi umieszczonemu w środku rynny górnej. Napęd do sterowania elektrycznego można zastosować do wszystkich żaluzji fasadowych.

Dodatkowe wyposażenie w sterowniki oraz urządzenia automatyczne spowoduje, że zarządzanie żaluzjami stanie się jeszcze bardziej wygodne. Pilot do sterowania grupą przesłon sprawi, że będą one jednocześnie podnoszone i opuszczane, a lamele zostaną ustawione w określonej pozycji dzięki jednemu kliknięciu na pilocie. Programatory zapewnią sterowanie żaluzjami nawet wówczas, gdy użytkowników nie będzie w domu, a czujniki słoneczne będą zarządzać osłonami tak, aby wewnątrz domu zachowany został odpowiedni chłód latem i właściwe nasłonecznienie zimą. Sterowanie programowane w każdej chwili można wyłączyć i przejść na sterowanie manualne.

Sterowanie ręczne żaluzjami fasadowymi
W odróżnieniu od sterowania elektrycznego ręczne zarządzanie żaluzjami wymaga od użytkownika większego zaangażowania. W tym przypadku nie da się jednocześnie odsłonić lub przesłonić kilku żaluzji. Potrzeba także użycia siły, dlatego to rozwiązanie nie jest zalecane do stosowania w żaluzjach stanowiących zwieńczenie dużych przeszkleń.
Za sterowanie ręczne odpowiada mechanizm korbkowy umieszczony wewnątrz pomieszczenia. W produkcji mechanizmów korbowych ANWIS wykorzystuje wysokiej jakości elementy.

Źródło: ANWIS
Foto: ANWIS